reklama
8 listopad 2022

Ćwiczenia służb w nowym tunelu na Zakopiance; otwarcie prawdopodobnie w sobotę

zdjęcie: Ćwiczenia służb w nowym tunelu na Zakopiance; otwarcie prawdopodobnie w sobotę / fot. PAP
fot. PAP
Strażacy, policjanci i ratownicy medyczni wzięli udział we wtorkowych ćwiczeniach w nowym tunelu drogowym wydrążonym w górze Luboń Mały na górskim odcinku Zakopianki. Zgodnie z nieoficjalnymi zapowiedziami droga S7 wiodąca przez ten tunel zostanie otwarta w sobotę.
REKLAMA

Jak przekazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), w ramach ćwiczeń służby prowadziły akcję związaną z pozorowanym wypadkiem masowym z udziałem autobusu przewożącego 30 osób i sześciu samochodów osobowych, w tym auta elektrycznego. Zadaniem strażaków i ratowników było ugaszenie pożaru i udzielenie pomocy poszkodowanym.

W ćwiczeniach brały udział jednostki zawodowej i ochotniczych straży pożarnych z powiatów chrzanowskiego, krakowskiego, myślenickiego, suskiego oraz nowotarskiego, a także ratownicy medyczni i policjanci. W sumie w akcję zostało zaangażowanych ponad 200 osób.

Dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA Tomasz Pałasiński przekazał dziennikarzom, że w ćwiczeniach straż pożarna i pozostałe służby chciały sprawdzić realne czasy dostępu do poszkodowanych w środku tunelu.

"Ćwiczono również scenariusze jak najbardziej uprawdopodobniające wypadek w tunelu, łącznie z zadymieniem, wywrotkami samochodów, a także autokaru" - wskazał dyrektor.

Według nieoficjalnych zapowiedzi nowy tunel na Zakopiance będzie udostępniony kierującym w sobotę 12 listopada. Zgodnie z uchwałą rady gminy Jordanów z 27 października br. obiektowi zostało nadane imię Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

Prace w samym tunelu o długości 2058 m, wydrążonym w górze Luboń Mały na odcinku S7 Naprawa - Skomielna Biała, zostały już zakończone. Przed udostępnieniem tunelu kierowcom wszystkie zamontowane systemy, które mają zapewnić bezpieczeństwom, pomyślnie przeszły testy. W tunelu jest ponad 3 tys. lamp, 76 wentylatorów strumieniowych, 20 wentylatorów kurtyny powietrznej i cztery wentylatory napowietrzające. W przejściach pomiędzy tunelami zainstalowano 11 kompletów układów różnicujących ciśnienie.

Wewnątrz obydwu nitek tunelu zainstalowano kamery monitoringu wizyjnego. Zapewniona jest łączność alarmowa i system ostrzegania pożarowego, czujniki dymu oraz czujniki ciepła. Znalazło się tam także 178 głośników, z których w razie konieczności będzie słychać ostrzeżenia i polecenia.

Termin zakończenia budowy tunelu był kilkakrotnie przesuwany. Najpierw zapowiadano, że tunel będzie gotowy do końca 2021 r., a później termin zakończenia prac przy budowie tunelu wyznaczono na luty br. Kolejna data ukończenia robót została ustalona na koniec czerwca. O przesunięcie terminu wnioskował wykonawca, argumentując opóźnienia pandemią i absencją pracowników oraz niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Do wydrążenia tunelu używano ciężkiego sprzętu, ale także ok. 180 ton materiałów wybuchowych. Podczas budowy wydobyto materiał skalny o objętości 600 tys. m sześciennych. Do budowy użyto 190 tys. m sześciennych betonu i 48 tys. ton stali.

Tunel ma dwie komory, tzw. nitki, o długość 2058 m, wysokość 4,7 m i szerokość użytkowej 14,9 m. W każdej komorze są po dwa pasy ruchu o parametrach 3,5 m oraz pas awaryjny o szerokości 3 m, co daje możliwość realizacji trzeciego pasa ruchu w przyszłości.

Wewnątrz tunelu znajduje się 11 nisz ewakuacyjnych, rozmieszczonych co 172,5 m. Środkowa nisza jest przejezdna dla służb ratowniczych. Pośrodku obiektu jest także zatoka postoju awaryjnego. Na wypadek pożaru w jednej z nitek tunelu podróżni będą ewakuowani do nitki sąsiedniej.

Inwestycję uzupełniają dwa budynki techniczne, dwa budynki dyspozytorni i Centrum Zarządzania Tunelem na węźle Skomielna; dyspozytorzy będą pracowali całodobowo.

Drążenie tunelu rozpoczęło się 6 marca 2017 r. w miejscowości Naprawa, od strony północnej. Prace były wykonywane 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu.

W związku z powstałym osuwiskiem przy lewym portalu od strony południowej w Skomielnej Białej, czasowo wstrzymano rozpoczęcie drążenia lewego tunelu. Konieczne było zabezpieczenie osuwiska i przeprojektowanie obiektów inżynieryjnych.

Pierwsza nitka tunelu została przebita w październiku 2019 r., a równoległa - w kwietniu 2020 r.

Wartość kontraktu to ponad 968,8 mln zł. Wykonawcą inwestycji jest włoska firma Webuild, która przejęła dotychczasowego wykonawcę - firmę Astaldi.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kołobrzeg
11.7°C
wschód słońca: 06:54
zachód słońca: 16:28
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kołobrzegu

kiedy
2024-11-15 19:00
miejsce
Regionalne Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-15 20:00
miejsce
Centrala Klub Muzyczny, Kołobrzeg,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-21 19:00
miejsce
Centrala Klub Muzyczny, Kołobrzeg,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 11:00
miejsce
Regionalne Centrum Kultury,...
wstęp biletowany