Kradzież metalowych tablic i uszkodzenie nagrobków na cmentarzu wojennym
Z informacji przekazanych przez rzecznika prasowego prezydenta Kołobrzegu Michała Kujaczyńskiego wynika, że to w minioną środę pracownik miejskiego biura konserwatora zabytków stwierdził uszkodzenia i kradzież na cmentarzu wojennym.
Uszkodzono granitowe płyty nagrobne i skradziono łącznie 17 metalowych tablic, w tym 13 przedstawiających orła Wojska Polskiego i cztery z gwiazdą Armii Radzieckiej.
„Kradzież tablic i uszkodzenie nagrobków ma nie tylko wymiar materialny, ale także etyczny oraz społeczny – jest to jedna z większych nekropolii wojskowych na Pomorzu Zachodnim. Upamiętniono tu poległych w czasie walk o Kołobrzeg w marcu 1945 r.” – wskazał Kujaczyński.
O zdarzeniu została powiadomiona policja, która prowadzi postępowanie w celu ustalenia sprawcy bądź sprawców. Ponadto magistrat, pod opieką którego jest ta nekropolia objęta ochroną konserwatorską i wpisana do wojewódzkiej ewidencji zabytków, zwrócił się z apelem do każdego, kto zauważy, widział lub wie, gdzie mogą znajdować się skradzione tablice, o kontakt z policją lub miejskim konserwatorem zabytków.
Cmentarz Wojenny przy ul. 6 Dywizji Piechoty w Kołobrzegu (woj. zachodniopomorskie) to jedna z większych nekropolii z okresu II wojny światowej w Polsce. Upamiętniono tam 1762 poległych żołnierzy. Organizacja kwatery uczestników walk o Kołobrzeg rozpoczęła się w 1948 roku. W latach 1959-1963 zyskała trwałą architekturę cmentarną zaprojektowaną przez arch. Wiktora Tołkina. Obecna forma cmentarza pochodzi z 1980 roku. Projekt wykonał koszaliński artysta plastyk Zygmunt Wujek, a scenariusz nazwisk poległych i innych tekstów opracował dr Hieronim Kroczyński. Miasto Kołobrzeg sprawuje opiekę nad tym cmentarzem na mocy porozumienia z wojewodą zachodniopomorskim. W ubiegłym roku 437 płyt nagrobnych uczestników walk o Kołobrzeg zostało poddanych renowacji z dofinansowaniem w ramach programu rządowego „Groby i cmentarze wojenne w kraju”. (PAP)
autorka: Inga Domurat
ing/ agz/