reklama
kategoria: Praca
artykuł sponsorowany
22 kwiecień 2024

Co warto wiedzieć o rynku pracy w Kołobrzegu w 2024 roku?

zdjęcie: Co warto wiedzieć o rynku pracy w Kołobrzegu w 2024 roku? / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Kołobrzeg i okolice kojarzone są często z pracami sezonowymi, jednak pracodawcy spoza sektora zakwaterowania i gastronomii poszukują również pracowników na stałe. W jakich zawodach prognozowane są deficyty pracowników, a więc i większe szanse na szybkie zatrudnienie? Na jakie zarobki mogą liczyć kandydaci, których celem jest praca w województwie zachodniopomorskim? Sprawdź, jak wygląda lokalny rynek pracy 2024.

Praca w powiecie kołobrzeskim – jakich pracowników potrzebują pracodawcy?

Województwo zachodniopomorskie wyróżnia stosunkowo wysoki poziom bezrobocia. W styczniu było to 7,1%, a w lutym 2024 już 7,2% – w tym samym czasie bezrobocie w Polsce wyniosło 5,4%. Skąd taka różnica? Praca Kołobrzeg i okolice to głównie prace sezonowe związane z turystyką, czyli zakwaterowanie i gastronomia. Miesiące zimowe i początek roku to okres, w którym można zaobserwować mniejsze natężenie tego typu prac, co wiąże się z chwilowym brakiem ofert pracy w regionach turystycznych.

Prognozy Barometru Zawodów dla regionu wskazują, że także w 2024 roku w tej części kraju poszukiwani będą pracownicy sezonowi. Praca w Kołobrzegu ma być najłatwiej dostępna dla:

kelnerzy i barmani;

kucharze;

personel sprzątający;

pomoce kuchenne.

Zbyt mało jest także nauczycieli przedmiotów zawodowych, nauczycieli praktycznej nauki zawodu oraz przetwórców mięsa i ryb. Z kolei nieco mniejsze zapotrzebowanie na pracowników, a więc mniej i dostępna praca dla uchodźców, ma być widoczne w przypadku 2 grup zawodowych – rybaków i marynarzy oraz pracowników obsługi statków i portów.

Praca w Kołobrzegu i okolicach a zawody deficytowe

Praca w powiecie kołobrzeskim to nie tylko zlecenia sezonowe, ale również stałe zatrudnienie w budownictwie, transporcie, handlu czy usługach. W 2024 roku prognozowany jest wzrost zapotrzebowania na takich pracowników jak między innymi:

cieśle i stolarze budowlani;

fizjoterapeuci i masażyści;

inżynierowie budownictwa;

kierowcy autobusów;

kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych;

magazynierzy;

opiekunowie osób starszych i osób z niepełnosprawnościami;

pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych;

spawacze;

ślusarze.

Pracodawcy w województwie zachodniopomorskim mają też w bieżącym roku poszukiwać elektryków, elektromechaników i elektromonterów, lekarzy, mechaników pojazdów samochodowych, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pedagogów, pracowników ds. rachunkowości i księgowości, pracowników służb mundurowych oraz samodzielnych księgowych. Braki kadrowe w oświacie oznaczają, że praca Kołobrzeg i okolice będzie dostępna również dla nauczycieli (praktyczna nauka zawodu, przedmioty ogólnokształcące, przedmioty zawodowe, przedszkola, szkoły specjalne i oddziały integracyjne).

Przeciętne wynagrodzenia w województwie zachodniopomorskim

Chcesz znaleźć pracę odpowiadającą twoim kwalifikacjom zawodowym i dobrze zarabiać? Zaktualizuj swoje CV wykorzystując w tym celu kreator CV online od Praca.pl. Wytyczając swoją ścieżkę zawodową, sprawdź również, na jakie zarobki możesz liczyć w poszczególnych sektorach gospodarki.

W grudniu 2023 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kraju wyniosło 8033 złotych, jednak w województwie zachodniopomorskim było to tylko 7301 złotych. Średnie wynagrodzenia według GUS w regionie zamykały się w przedziale 5696-10 908 złotych brutto. Kto zarabia najwięcej?

W badanym okresie na najwyższe zarobki mogli liczyć przedstawiciele sektora informacji i komunikacji, obsługi rynku nieruchomości czy transportu i gospodarki magazynowej. Najgorzej opłacana praca, w tym praca dla Ukraińców, w grudniu 2023 wykonywana była w zakwaterowaniu i gastronomii, handlu i naprawie pojazdów samochodowych oraz budownictwie. Jak wyglądały zarobki w powiecie kołobrzeskim? Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto dla województwa zachodniopomorskiego w grudniu 2023 to:

10 908 złotych brutto – informacja i komunikacja;

8862 złotych brutto – obsługa rynku nieruchomości;

8707 złotych brutto – transport i gospodarka magazynowa;

6966 złotych brutto – przemysł;

6946 złotych brutto – administrowanie i działalność wspierająca;

6848 złotych brutto – przetwórstwo przemysłowe;

6615 złotych brutto – budownictwo;

6395 złotych brutto – handel, naprawa pojazdów samochodowych;

5696 złotych brutto – zakwaterowanie i gastronomia.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kołobrzeg
8.3°C
wschód słońca: 07:44
zachód słońca: 15:45
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kołobrzegu

kiedy
2024-11-30 11:00
miejsce
Regionalne Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 14:00
miejsce
Regionalne Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 17:00
miejsce
Regionalne Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-10 19:00
miejsce
Regionalne Centrum Kultury,...
wstęp biletowany